Lata 2011 – 2019
4 listopada 2022


Komendantem na dwie kolejne kadencje w tym czasie zostaje hm. Janusz Błaszczyk.

W tym czasie regularnie odbywają się takie wydarzenia jak: Zimowy Bieg Zastępów, Harcerska Kropla Braterstwa, Rajd Przyjaciół Rogalinka, Harcerski Festiwal Piosenki Fremata, Festiwal Piosenki Zuchowej Ćwirek, Turniej Siatkóki Baszta Cup, Harcerski Turniej Kosztykówki, Gala Instruktorska Mistrzów Piasta, Rajd Pieczonego Ziemniaka PYRA, Człap Rajd, Historykon, Święto Bohatera Hufca, Harcerski Turniej Gier Planszowych, czy Nocny Bieg o Buławę.

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2013 odbywa się Zlot Hufca Piast z okazji 100-lecia harcerstwa staromiejskiego. W uroczystościach bierze udział 300 harcerzy działających w Hufcu ZHP Poznań Stare Miasto reprezentujących drużyny harcerskie, gromady zuchowe i kręgi seniorów. Więcej o zlocie można przeczytać tutaj.

W 2014 roku komendant naszego hufca zwycięża w Plebiscycie Instruktorskim Związku Harcerstwa Polskiego “niezwyczajni2014″ w kategorii “Efektywne zarządzanie”.

W lipcu 2017 odbywa się Zgrupowanie Hufca PIAST. Harcerze mają okazję spędzić czas na obozie pionierskim w Zatomiu Nowym. Wyjazd zostaje podzielony na dwa turnusy. W obozie biorą udział między innymi jednostki: 5, 7, 8, 13, 15, 40 SGZ, 30, 64, 147, 157, 160, 164, 177 PDH, 158 PDSH oraz 159 PDW, w tym łącznie ponad 300 zuchów i harcerzy z naszego hufca.

Podczas Harcerskiej Akcji Letniej 2018 reprezentacja Hufca udaje się na Zlot Związku Harcerstwa Polskiego na wyspie Sobieszewskiej. Łącznie 180 harcerzy i instruktorów spędza 11 dni odpoczywając na plaży, biorąc aktywny udział w służbie na rzecz środowiska, biorąc udział w zajęciach w ramach modułów: cywilizacja, kalejdoskop, natura, dzień regionów, służba, źródło, dziedzictwo oraz rozwój, bawiąc się na koncertach, a także poznając inne środowiska harcerskie z wszystkich części Polski.

Hufiec angażuje się w organizację Zlotu Chorągwi “Nie należy dłużej czekać” tworzonego z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w dniach 15-17.02.2019. Podczas zlotu Hufiec PIAST otrzymuje swój nowy sztandar od hm. Tomasza Kujaczyńskiego, komendanta Chorągwi Wielkopolskiej.

W połowie maja 2019 r. 15 Staromiejska Gromada Zuchowa “Dreptusie” udaje się na biwak zuchowy do Norwegii. Zuchy mają okazję poznać zwyczaje i tradycje tamtejszej społeczności i uczestniczyć w obchodach Dnia Niepodległości.

W czerwcu 2019 podczas Zjazdu Zwyczajnego Hufca następuje zmiana władz hufca, a nową komendantką zostaje hm. Anna Markiewicz.

Autor: phm. Jagoda Janowska

Zobacz także