Schyłek PRL oraz lata 90
6 listopada 2022


Po okresie wytężonej działalności, spowodowanej kampanią programowo-wychowawczą oraz jubileuszem następuje okres stabilizacji. Również bardziej stały staje się Kalendarz Imprez Hufcowych. Stałe jego elementy to: Zimowy Bieg Sprawnościowy Zastępów Harcerskich, Rajd Powitania Wiosny, Zuchowy Człap Rajd, Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej, Jesienny Złaz Winogradzki przekształcony później na Jesienny Złaz na Pieczonego Ziemniaka, Harcerski Rajd Nadnotecki „HARNA”. W późniejszym okresie do kalendarza dopisano: Nocny Bieg o Buławę 174 PDH, Bieg Zastępów Starszoharcerskich „SZAGA”. Niewątpliwie do największych przedsięwzięć organizacyjny co roku należy Harcerska Akcja Letnia, w której uczestniczy ponad 50 % członków hufca.

23 października 1984 roku hufiec nasz zostaje decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej wyróżniony Honorową Odznaką Miasta Poznania.

29 listopada 1986 roku na budynku III Liceum Ogólnokształcącego odsłonięta zostaje tablica pamiątkowa ku czci hm. Floriana Marciniaka, twórcy i pierwszego Naczelnika Szarych Szeregów, absolwenta tegoż liceum oraz drużynowego 21 PDH im. Tadeusza Reytana.

W grudniu 1986 roku hufiec nasz otrzymuje w użytkowanie od gminy Mosina obiekt z przeznaczeniem na Ośrodek Biwakowo-Obozowy. Pierwsza akcja letnia odbywa się tam w 1987 roku. W związku z zakończeniem modernizacji Ośrodka w Rogalinku, w ferie zimowe 1991 r. odbywa się pierwsze zimowisko.

17 października 1987 roku w sali widowiskowej Pałacu Kultury odbywają się uroczystości 75-lecia początków harcerstwa na Starym Mieście.

W 1992 roku we wrześniu na Cytadeli odbywa się Zlot Jubileuszowy z okazji 80 lecia początków harcerstwa.

W 1994 roku Komenda Hufca podjmuje decyzję o rezygnacji z obiektu (Stanica Biwakowo-Obozowa) w Wagowie i od 1995 roku Zgrupowania Obozów Drużyn Hufca „PIAST” organizowane są „w lesie nad jeziorem”. Każdego roku w innym terenie.

W październiku 1997 roku w ramach obchodów 85 lecia powstania skautingu – harcerstwa na Starym Mieście zorganizowana zostaje Jubileuszową Grę Harcerską, która rozgrywa się na terenach leśnych w okolicy Głuszyny. W ramach zakończenia odbywa się uroczyste ognisko.

W 1998 roku Hufiec zostaje wyróżniony przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego nagrodą „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” za upowszechnianie wiedzy i tradycji związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918/19.

W styczniu tego roku zostaje zorganizowany Jubileusz 95 urodzin hm. Tadeusza Wesołowskiego – najstarszego instruktora hufca.

28 grudnia 1998 roku odbywa się apel z okazji 80 rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego pod Pomnikiem Harcerskiej Pamięci na Cytadeli. Na apel przybywa najstarszy instruktor naszego hufca – hm. Tadeusz Wesołowski, któremu jako pierwszemu wyróżnionemu, hm. Janusz Wolski w imieniu Komendanta Chorągwi wręcza Odznakę Chorągwianą “Harcerska Służba Wielkopolsce”.

Stan ogólny hufca w 1999 roku wynosi 1546 członków należących do 56 podstawowych jednostek organizacyjnych.

W dniach 5 – 18 sierpnia 9-osobowa reprezentacja naszego hufca uczestniczy w międzynarodowym obozie w Kirchheim.

Autor: hm. Janusz Wolski

Zobacz także