Hufiec PIAST obecnie
3 listopada 2022


Hufiec składa się obecnie z ponad 500 członków, należących do 9. gromad zuchowych, 3. drużyn harcerskich, 2. drużyn starszoharcerskich, 4. drużyn wędrowniczych, 9. drużyn wielopoziomowych oraz 4. kręgów instruktorskich i seniorów.

W czerwcu 2019 r. komendantką hufca PIAST zostaje hm. Anna Markiewicz.

Od 2019 roku jednostki hufca organizują cykliczne wydarzenia, w tym: Harcerski Turniej Sportowy SKAUTOGRANIE, Harcerski Festiwal Piosenki Fremata, Festiwal Piosenki Zuchowej Ćwirek, Gala Instruktorska Mistrzów Piasta, Harcerska Akcja Krwiodawstwa, Rajd Pieczonego Ziemniaka PYRA, Człap Rajd, Historykon, Święto Bohatera Hufca, Harcerski Turniej Gier Planszowych, Harcerskie Zaduszki, Bieg o Puchar Instruktorski Nihil Novi oraz Nocny Bieg o Buławę.

22 lutego 2020 r. listem pochwalnym Naczelnika ZHP wyróżnieni zostają druhowie i druhny z naszego hufca: phm. Małgorzata Łyczkowska, pwd. Mikołaj Michalski, pwd. Natalia Pranga, phm. Anna Tomkowiak, phm. Martyna Wienke.

Z powodu wybuchu pandemii COVID-19 Hufiec PIAST rozpoczyna służbę. Włącza się do akcji “Obiady dla Bohaterów”, podczas której we współpracy z Wojskiem Obrony Terytorialnej odbiera zestawy obiadów, a następnie dostarcza je Kombatantom pod drzwi, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności. Dodatkowo nasi harcerze – wolontariusze organizują akcje “Harcerze dla seniorów”, podczas której pomagają seniorom w robieniu i dostarczaniu zakupów pod wskazane mieszkania. Hufiec organizuje zbiórkę maseczek wielokrotnego użytku, a następnie przekazuje ją do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego na Polnej w Poznaniu.

Hufiec PIAST od marca 2020 przechodzi na pracę zdalną. Namiestnictwo Zuchowe tworzy inicjatywę “Piastowy Ul”, regularnie publikując filmy z gawędami i zadaniami dla najmłodszych członków organizacji. Drużyny spotykają się na zbiórkach zdalnych w ramach inicjatywy ZHP “Razem, ale zdalnie”. Harcerska Akcja Letnia przebiega zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi lub zostaje zastąpiona Nieobozową Akcją Letnią.

W maju 2021 r. zostaje zwołany zdalny Zjazd Nadzwyczajny Hufca PIAST, podczas którego Hufiec przyjmuje rezygnację hm. Anny Markiewicz z funkcji komendantki hufca, a na jej miejsce mianuje pwd. Andrzeja Robaczewskiego.

Pod koniec 2021 r. ZHP zdejmuje obostrzenia co do pracy w jednostkach, dlatego drużyny i gromady z naszego hufca wracają do prowadzenia zbiórek na żywo i regularnego organizowania wyjazdów.

Z powodu wybuchu wojny na Ukrainie, wraz z początkiem marca 2022 r., Hufiec PIAST włącza się w akcje zbiórki rzeczy dla osób uciekających z kraju i oczekujących na przejściu granicznym. Prowadzi również stały wolontariat na Hali Arena w Poznaniu, podczas którego nasi wolontariusze pomagają na sali zabaw, hali stanowiącej miejsce noclegowe oraz w kuchni.

W czerwcu 2022 reprezentacja naszego hufca uczestniczy w Zlocie Chorągwi Wielkopolskiej “U źródła” odbywającego się na Scout Campie przy jeziorze Strzeszyńskim w Poznaniu.

W dniach 11-24 lipca 2022 r. odbywa się Zgrupowanie Hufca PIAST Poznań Stare Miasto. W bazie obozowej “Orle Gniazdo” w Imiołkach obozuje łącznie 40 instruktorów i osób należących do kadry gospodarczej, a także 270 uczestników podzielonych na 8 podobozów, w tym 7 należących do naszego hufca: podobóz 5, 8 i 15 SGZ, podobóz 18, 20 i 30 SGZ, podobóz 30 PDH i 30 PDSH, podobóz 67 i 164 PDH, podobóz 111, 147 i 160 PDH, podobóz 157 PDH i 158 PDSH, podobóz 177 PDH oraz podobóz 6 WGZ, 74 PDH i 74 PDSH z Hufca Poznań Wilda. Relację z naszego zgrupowania można znaleźć tutaj.

We wrześniu 2023 roku odbywa się zjazd zwyczajny hufca, podczas którego zostaje wybrana nowa komenda hufca:

  • phm. Jakub Malczewski – komendant
  • phm. Anna Tomkowiak – zastępczyni komendanta ds. pracy z kadrą,
  • phm. Joanna Hepner – zastępczyni komendanta ds. programu,
  • phm. Aleksandra Piskorska – zastępczyni komendanta ds. organizacyjnych,
  • phm. Błażej Misiorny – skarbnik, zastępca komendanta, kierownik Ośrodka biwakowego

Autor: phm. Jagoda Janowska

Zobacz także