Harcerskie Zaduszki 2021
projekt zakończony


Cel projektu: Kultywowanie pamięci bohaterów pochowanych na poznańskiej Cytadeli oraz poległych i zamordowanych harcerzy w walce o niepodległość Polski.

Grupa docelowa: harcerze oraz mieszkańcy Winograd

Data rozpoczęcia: 2021-10-30

Data zakończenia: 2021-11-01

Z przyjemnością informujemy, że Harcerskie Zaduszki 2021 odbędą się! Organizatorem tegorocznej służby porządkowej, Zaduszek oraz Apelu Pamięci po raz czwarty będzie 174 Poznańska Drużyna Harcerska „Hetman” działająca na poznańskim Piątkowie. Poniżej kilka informacji organizacyjnych oraz przypomnienie na czym polegają Zaduszki.

30 października 2021 – działamy przy MDK nr 2. w godzinach dopołudniowych oraz popołudniowych (szczegóły wkrótce). Zapraszamy wszystkich chętnych harcerzy do pomocy w pracach porządkowych wokół domu kultury.

1 listopad 2021 – w tym roku obchody Zaduszek rozpoczniemy od Apelu pamięci. Spotykamy się o godzinie 17:45 pod Pomnikiem Harcerskim przy MDK nr 2 w pełnym umundurowaniu (chętni będą mogli złożyć znicze i wieńce pod pomnikiem). Po Apelu wspólnie udamy się na cmentarz aby uporządkować zapomniane groby oraz zapalać znicze (przydatne będą zmiotki, worki na śmieci oraz znicze). Mieszkańców Winograd również zapraszamy na Apel oraz do wspólnej wizyty na cmentarzu.

Tablica pamiątkowa Pomnika Harcerskiego przy ul. Za Cytadelą w Poznaniu. phm. Jakub Malczewski 2018 r.

Harcerskie Zaduszki to projekt kultywowany w naszej wspólnocie od dziesięcioleci. Jesienią każdego roku grupa harcerzy spotyka się pod Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 by zrealizować drobne prace porządkowe. Z uwagi na porę roku, przeważnie stawiają czoła wszędobylskim liściom. Prace te nieprzypadkowo odbywają się na kilka dni przed Świętem Zmarłych. Mają na celu przygotowanie otoczenia MDK, w którym działamy, oraz towarzyszący mu pomnik „Pamięci harcerskiej” na uroczysty apel, który odbywa się podczas harcerskich Zaduszek.

Zaduszki odbywają się najczęściej 1 listopada w dniu Święta Zmarłych. Tego dnia harcerze ze Starego Miasta spotykają się przy cmentarzach aby zapalić świece na zapomnianych grobach bohaterów oraz uporządkować ich groby. Spotkać nas można w szczególności na cmentarzach znajdujących się na poznańskiej Cytadeli. Po wykonanej służbie, harcerze udają się w stronę pomnika, który znajduje się przy ul. Za Cytadelą 121. To tam odbywa się uroczysty apel ku chwale bohaterom, poległym i pomordowanym w walce o niepodległość ojczyzny.

Choć opis obchodów Harcerskich Zaduszek przypomina każdą formalną uroczystość obchodzoną przez harcerzy, zapewnić możemy, że tym razem jest inaczej. Brak w nich oficjalnie zapraszanych gości czy ceremoniału oznajmiającego światu co przeżywamy. Zaduszki to wspólne wydarzenie osób pogrążonych w zadumie, którzy porządkując groby zaczynają poznawać spoczywające w nich postaci, które swoim poświęceniem przyczyniły się do oswobodzenia naszego kraju. W niektórych przypadkach „spotkanie” ze zmarłym zakończy się nad grobem ale nie rzadko jest to iskra do odnalezienia biografii zmarłego i poznania go bliżej. W ostatnich latach magii temu wydarzeniu dodają świece i znicze licznie zapalane przez poznaniaków, którzy również nie zapominają o poległych za naszą ojczyznę.